Stwierdzenie zgonu a uznanie za zmarłego – po ilu latach zaginionego uznaje się za zmarłego

Zaginięcie bliskiej osoby jest jedną z najtrudniejszych sytuacji, z jaką możemy zmierzyć się jako rodzina oraz przyjaciele. Niepokój, ból, niepewność i brak informacji o drugim człowieku sprawiają, że pojawia się w nas wiele trudnych emocji.

Gdy czas mija, a my nie mamy żadnych wieści od bliskiego, musimy liczyć się z pewnymi działaniami prawnymi. W polskim prawie funkcjonują dwa pojęcia – stwierdzenie zgonu oraz uznanie za zmarłego. Warto zrozumieć, czym różnią się od siebie i jakie są procedury w przypadku osoby zaginionej.

Stwierdzenie zgonu a uznanie za zmarłego – co należy wiedzieć?

Stwierdzenie zgonu oraz uznanie za zmarłego to dwa odrębne procesy prawne, mimo iż dotyczą formalnego potwierdzenia śmierci danej osoby. Pierwszy z nich następuje, gdy znamy konkretną datę i miejsce zgonu. Lekarz albo w szczególnych przypadkach sąd – potwierdza śmierć oraz wydaje odpowiednie papiery, na podstawie których możemy dopilnować formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Drugie pojęcie dotyczy przypadków, gdy osoba zaginęła i przez dłuższy czas nie otrzymujemy od niej żadnych informacji. To decyzja sądu, który na podstawie określonych przesłanek uznaje, iż zaginiony nie żyje, pomimo bezpośrednich dowodów na jego śmierć.

Po jakim czasie osoba zaginiona jest uznana za zmarłą?

Żeby osobę zaginioną można było uznać za zmarłą, konieczne jest, by łącznie były spełnione następujące warunki. Przede wszystkim nie wiemy, co dzieje się z bliską osobą, ponieważ nie mamy od niej żadnych informacji.

Drugi wymóg zakłada, że upłynęło 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według dostępnych dla nas wiadomości osoba jeszcze żyła. Ponadto gdyby w momencie uznania za zmarłego, zaginiony ukończył 70 lat, wystarczy, że upłynie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących danych osoba ta jeszcze żyła.

Zaginięcie w szczególnych okolicznościach

Według naszego prawa występuje skrócony czas do uznania za zmarłego, jeśli zaginięcie nastąpiło w okolicznościach, wskazujących na wysokie prawdopodobieństwo śmierci. Dotyczy to między innymi działań wojennych, katastrofy lotniczej albo innego wypadku.

Zgłoszenie wniosku o uznanie za zmarłego a właściwość sądu

Żeby dana osoba została uznana za zmarłą, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego, a także wydanie postanowienia sądu. Wniosek przyjmuje sąd właściwy dla zaginionego, zwykle jest to sąd rejonowy znajdujący się w ostatnim miejscu zamieszkania osoby zaginionej. W przypadku braku miejsca zamieszkania, wniosek musimy złożyć do sądu ostatniego miejsca pobytu zaginionego/zaginionej.

Sąd zamieszcza ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wzywając zaginionego do zgłoszenia się w określonym terminie. Gdy po jego upływie osoba się nie odnajdzie, sąd wydaje postanowienie o uznaniu za zmarłego. Na podstawie dokumentu sporządza się akt zgonu.

Zaginięcie a pomoc prywatnego detektywa

W przypadku zaginięcia bliskiej osoby jednym z kroków, które możemy podjąć, jest podjęcie współpracy z prywatnym detektywem. Specjalista posiada wiedzę i doświadczenie, ale również stosuje sprawdzone metody, analizując miejsce, gdzie dana osoba była widziana po raz ostatni.

Ekspert zadba o najdrobniejsze szczegóły, korzystając w swoich działaniach ze specjalistycznego sprzętu i pomocy ze strony zaufanych osób. Korzystając z usług prywatnego detektywa, możemy zwiększyć swoje szanse na odnalezienie zaginionego albo zdobycie kluczowych informacji o jego losie.

To szczególnie istotne w sytuacjach, gdy oficjalne śledztwo nie przynosi pożądanych rezultatów, a my nie chcemy czekać na formalne uznanie bliskiego za zmarłego.

Komu powierzyć poszukiwania zaginionej osoby?

Poszukiwania bliskiego to poważna sprawa, którą warto powierzyć w ręce ekspertów. W DBŚ korzystamy z nowoczesnego sprzętu i stosujemy sprawdzone metody działania, dzięki którym jesteśmy w stanie dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne dowody.

Skupiamy się na najdrobniejszych szczegółach, ponieważ niejednokrotnie to właśnie w nich tkwi rozwiązanie. Nasi specjaliści posiadają bogate doświadczenie, a do każdego klienta podchodzą z empatią oraz ze zrozumieniem, wspierając go w tak trudnym czasie. Jesteśmy otwarci na wszelkie pytania, na bieżąco informując upoważnione osoby o czynionych postępach.

Stwierdzenie zgonu a uznanie za zmarłego – po ilu latach zaginionego uznaje się za zmarłego? Podsumowanie wpisu

Stwierdzenie zgonu a uznanie za zmarłego to dwa odrębne pojęcia, mimo iż obydwa oznaczają formalne potwierdzenie śmierci zaginionego. Pierwsze z nich wymaga dowodu zgonu, natomiast drugie odbywa się na podstawie decyzji sądu po upływie określonego czasu od zaginięcia. Standardowo wynosi on 10 lat, jednak w szczególnych sytuacjach może zostać skrócony.

W trudniejszych przypadkach dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy prywatnego detektywa, który zastosuje sprawdzone metody i zwiększy nasze szanse na odnalezienie bliskiej osoby. Specjalista zadba o najdrobniejsze detale oraz zbada każdy trop, mogący doprowadzić nas do zaginionego.